Zbawienny wpływ sauny na zdrowie

Sauna, a zdrowie - obrazekOd lat wiadomo, że sauna doskonale wpływa na stan zdrowia. Oczywiście, pod warunkiem gdy korzystamy z niej umiejętnie. Już nawet w starożytności korzystano z term, czyli namiastki saun w obecnym kształcie. W niektórych krajach, np. Finlandia, Rosja, Estonia, sauna to element tradycji i kultury społeczeństwa. Jednak sauna to niezbyt precyzyjne określenie. Wyróżnia się bowiem kilka jej rodzajów, które różnią się od siebie i są to całkiem spore różnice.

Tą najpopularniejszą jest zdecydowanie sauna fińska. Charakterystycznym jej elementem, jest bardzo wysoka temperatura, która w niej panuje. Nierzadko sięga nawet ponad 100 stopni Celsjusza. Jako, że sauna fińska określana jest mianem sauny suchej, to panuje tam bardzo niski poziom wilgotności. Zupełnie inaczej jest w saunach parowych gdzie, jak łatwo się domyśleć, panuje bardzo wysoki poziom zawilgocenia, często nawet 100%. Korzystają z niej osoby, które nie lubią aż nadto wysokich temperatur. Zwykle nie jest tam cieplej niż 50-60 stopni. Ale tak właściwie, to jakie korzyści dają nam wizyty na saunie? O dziwo, jest ich więcej niż większość mogłaby się spodziewać.

Jak pomieszczenie saunowe wpływa na organizm?

Po pierwsze, jest to świetna metoda na zrelaksowanie się i walkę ze stresem. Napięcie mięśni zmniejsza się pod wpływem temperatury, więc od razu czujemy się rozluźnieni. W związku z panującym w saunie ukropem pocimy się na potęgę. To bardzo dobrze, gdyż razem z potem wydalamy masę toksyn zalegających w naszym ciele. Przy okazji spalamy mnóstwo kalorii, dlatego sauna może być świetny dodatkiem do diety i treningu przy kuracji odchudzającej. W przypadku kontuzji takich jak stłuczenia, jest idealnym akceleratorem regeneracji stanu mięśni i stawów. Dlatego poleca się ją sportowcom, którzy na tego typu urazy są narażeni dosyć często. Regularne wizyty w saunie wpływają dobrze na ogólną wydolność organizmu. Podniesiona temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych a także rozrzedza krew, która może 'zmieścić' więcej tlenu w hemoglobinie. To jednocześnie uchroni nas przed takimi schorzeniami jak np. miażdżyca.

Menu

Linki

Partnerzy