Interesująca historia - sauny fińskie.

Sauny fińskie - obrazekWspółcześnie wielu z nas korzysta z uroków, jakie daje nam sauna. Jest to bowiem świetny pomysł na zregenerowanie organizmu i odprężenie się po ciężkim dniu pracy. Jednakże niewiele osób wie, iż jest to sposób wykorzystywany już bardzo dawna, dlatego warto poznać pokrótce jego historię. Prekursorami łaźni fińskich byli Finowie, stąd wzięła się nazwa sauny.

Archeologowie zbadali, iż doświadczenie w tej dziedzinie, Finowie mieli już dwa tysiące lat temu, dlatego to im zawdzięczamy powstanie łaźni. Oni jako pierwsi zastosowali w łaźniach dwie techniki, a mianowicie saunę suchą z gorącym powietrzem oraz saunę parową, w której rozprzestrzenia się gorąca para. Zastosowaniem obu sposobów możemy się cieszyć do dziś. Z czego zatem powstawały pierwsze łaźnie fińskie? Finowie wykopywali niewielkie rowy, które w zimie traktowali jak własne domy.

Dawne czas - sposoby korzystania

Owe wykopy znajdowały się w zboczach, a Finowie ogrzewali się w nich kominkiem, do którego wrzucano kamienie. W pewnych odstępach czasowych kamienie były polewane wodą, dzięki czemu w "domkach" panowała idealna wilgotność. Para, która powstawała powodowała większe nagrzewanie. W późniejszym czasie urozmaicano budowę łaźni, bowiem starano się oddzielić ją od pokoi w mieszkaniu, ale nadal stosowano nagrzewanie dzięki kominkowi.

Menu

Linki

Partnerzy