Kontrowersje i wątpliwości związane z sauną

Wątpliwości związane z sauną - obrazek Sauna fińska kojarzy nam się z miejscem relaksu. Niby nic dziwnego, a jednak dla wielu osób to bardzo kontrowersyjne miejsce wypoczynku. Wiąże się z nim wiele ciekawostek zarówno kulturowych jak i zdrowotnych. Wiele z nich to zwyczajne mity, inne potwierdzają się w tym co widzimy na co dzień.

Pierwszą z kontrowersji jest nagość w saunie. Wchodząc do sauny w każdym polskim mieście widzimy osoby przepasane ręcznikami. Tutaj za przykład chciałbym wziąć kolebkę sauny, czyli Finlandię. Tam do sauny wchodzi się zupełnie nago. Ręcznik wykorzystuje się jedynie do siedzenia na gorących deskach, tak aby się nie poparzyć. Niezależnie od płci i wieku każdy może oglądać siebie w pełnej okazałości i jest to rzecz zupełnie normalna, przynajmniej dla Finów i innych narodów lubujących się w wizytach w saunie. Niestety u nas panuje nieco inne przekonanie. Być może to kwestia czasu i oswojenia się z pewnymi zasadami.

Wątpliwości związane z korzystaniem z sauny

Odchodząc od kontrowersji, chciałbym przejść do pewnych wątpliwości. Wiele zapytań w sieci dotyczy tego, czy można na saunę wziąć dziecko. Wiele odpowiedzi jest negatywnych, jednak ciężko znaleźć tam jakiekolwiek argumenty, które by za tym przemawiały. Dlatego też, jestem zwolennikiem uczęszczania dzieci do sauny. Oczywiście, sesja musi być krótsza i w nieco innej temperaturze aniżeli dorośli. Dzięki temu hartujemy organizm od najmłodszych lat. Oczywiście, warto najpierw poznać stan zdrowia dziecka. Wszelkie schorzenia serca i układu krążenia od razu eliminują możliwość odwiedzania sauny.

To samo pytanie tyczy się kobiet w ciąży. Tutaj odpowiedzi bywają różnorakie. Część z nich zapewnia, że sauna jest bezpieczna dla ciąży. W innych źródłach można znaleźć, że sauny należy unikać jedynie w pierwszy trymestrze. Nawet sami lekarze nie do końca wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić. Ja wychodzę z założenia, że lepiej odpuścić sobie gorące kąpiele w saunie fińskiej w okresie ciąży. To tylko 9 miesięcy, a przynajmniej będziemy mieli pewność, że nic nie zagraża nienarodzonemu jeszcze dziecku.

Menu

Linki

  • Jak korzystać z sauny?

    Artykuł przedstawia kompletną wiedzę na temat tego jak korzystać z sauny. Ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo.


  • Łaźnia, czy sauna?

    Jakie są różnice pomiędzy tradycyjną łaźnią parową, a sauną parową?


  • Profilaktyka a zdrowie

    Jak ważna jest profilaktyka, dlaczego przypominamy sobie o swoim zdrowiu tylko w chorobie.

Partnerzy